00 Działanie oraz sprawdzanie stanu wymienników ciepła - Pasteryzatory

Działanie oraz sprawdzanie stanu wymienników ciepła

Wykorzystanie w przemyśle płytowych wymienników ciepła jest bardzo rozpowszechnione. Wymienniki znajdują swoje przeznaczenie niemal w każdej jego gałęzi. Będąc w posiadaniu sprzętu wyposażonego w te elementy, warto wiedzieć jak powinna wyglądać ich bezpieczna eksploatacja, diagnostyka oraz naprawa.

Działanie płytowych wymienników ciepła

Sposób funkcjonowania płytowych wymienników ciepła polega na wypromieniowaniu i odbiorze temperatury. Dzięki urządzeniu, na przykład dwie ciecze, mogą wymieniać się temperaturą, bez bezpośredniego kontaktu. We wnętrzach wymienników znajdują się płyty, połączone i skonstruowane w taki sposób, aby jak najwydajniej przewodziły temperaturę. Stosuje się je w przemyśle spożywczym, chemicznym, morskim i wielu innych. Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań jest przemysł atomowy. Jak wiadomo, w takich miejscach nie ma mowy o usterkach. Bardzo ważna jest zatem sprawna diagnostyka płytowych wymienników ciepła.

Sprawdzanie stanu wymienników

Do znanych problemów dotyczących tego typu urządzeń, należy przede wszystkim nieszczelność. Mieszanie się ze sobą cieczy znajdujących się wewnątrz wymienników to nieakceptowalna sytuacja. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zużyte uszczelki. Wymiana uszczelek jest możliwa, lecz jest to proces, który na jakiś czas pozbawi dane przedsiębiorstwo dostępu do jednej lub kilku maszyn. Najlepiej jest unikać sytuacji, w której konieczna jest nagła naprawa. Pomoże nam w tym diagnostyka płytowych wymienników ciepła.

Proces sprawdzania stanu powinien odbywać się regularnie i na tyle często, aby móc omijać zmiany wymagające natychmiastowego działania. Jeżeli wybrana firma diagnozująca, posiada nowoczesny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, testy przebiegną szybko i bezproblemowo. Nie jest dziś konieczne rozkładanie urządzenia na części pierwsze. Diagnostyka może polegać na teście wodorowym, wyróżniającym się prostotą i wyjątkową skutecznością. Dzięki drobnym cząsteczkom, możemy liczyć na odnalezienie nawet najmniejszych, niepokojących zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *