00 Jaki wymiennik ciepła sprawdzi się w Twojej dziedzinie? - Pasteryzatory

Jaki wymiennik ciepła sprawdzi się w Twojej dziedzinie?

Urządzenia służące do przewodzenia temperatury są wykorzystywane praktycznie wszędzie. Prawie każdą gałąź przemysłu korzysta z jakiegoś rodzaju wymiennika ciepła. Dobór właściwego, nie zawsze jest sprawą prostą.

Rodzaje wymienników ciepła

Wymienniki pracują w oparciu o przekazywanie energii, między dwoma czynnikami. Urządzenia te dzielą się wg. kilku kryteriów. Pierwszym, może być sposób w jaki dochodzi do wymiany. Na przykład, bezpośredni kontakt czynnika zimnego i ciepłego lub też pośredni. Elementy wymieniające mogą być także jedno lub dwufazowe. Najbardziej oczywisty podział, to ten na wymienniki płytowe i rurowe. Wówczas płyty lub rury wchodzą w kontakt z substancją, której temperaturę mają zmieniać. Urządzenia płytowe wykorzystuje się na przykład w pasteryzatorach do mleka. Rurowe zaś spotkamy często w instalacjach hydraulicznych, klimatyzatorach i wentylatorach. Mogą składać się z dwóch lub wielu rur, ułożonych prosto albo spiralnie. Najczęściej wykorzystywane w przemyśle są wymienniki płaszczowo- rurowe. Słyną one ze swej odporności i dużej wydajności.

Dobór wymiennika ciepła do własnych potrzeb

W razie, gdy nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj wymiennika sprawdziłby się najlepiej w prowadzonej przez nas działalności, warto skorzystać z pomocy. Zasięgnąć opinii, możemy na przykład w przedsiębiorstwie zajmującym się sprzedażą oraz innymi usługami związanymi z wymiennikami ciepła. Znawcy tematu wiedzą, jakiego rodzaju wymienniki, przyniosą korzyść, zamiast strat dla danego rodzaju działalności. Dobór wymiennika ciepła opierać należy także na dostępności części zamiennych.

Im bardziej znana marka, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy odpowiednie elementy do wymiany. Dobrze jest sprawdzić także, czy firmy zajmujące się diagnostyką i regeneracją wymienników, zajmują się także wybranym przez nas modelem lub marką. Znane produkty, zakupione u zaufanych dystrybutorów, to większa szansa na udane, wielokrotne naprawy, które prawdopodobnie czekają wszystkie wymienniki ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *