Zużywanie się i naprawa płytowego wymiennika ciepła

Naprawa płytowego wymiennika ciepła powinna odbyć się, zanim usterka da o sobie znać. Najlepiej jeżeli w odpowiednich odstępach czasu zlecimy przeglądy urządzenia. Wówczas dowiemy się z wyprzedzeniem o wszystkich, potencjalnych uszkodzeniach.

Płytowe wymienniki ciepła

Zdarza się często, że erozji ulega powierzchnia jednej z płyt wymiennika ciepła, lub też uszczelki poddają się utlenianiu. W takiej sytuacji konieczna jest szybka naprawa wymiennika ciepła. Czynność taka wymaga specjalistycznej wiedzy. Naprawy nie przeprowadzimy więc sami w warsztacie. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie naprawy w miejscu użytkowania wymiennika. Musi ona jednak zostać przeprowadzona przez profesjonalistów. Konieczność przeprowadzenia naprawy nie oznacza, że zakupione urządzenie jest wadliwe. Naprawa płytowego wymiennika ciepła to standardowa czynność, której prędzej, czy później poddawane jest każde tego typu urządzenie.

Czym są płytowe wymienniki ciepła?

Do tego typu wymienników, należą na przykład wykorzystywane w przemyśle pasteryzatory lub chłodnice płytowe. Działają one na zasadzie kondukcji. Odbierają i oddają ciepło, utrzymując inne elementy konstrukcji urządzenia, lub produkty spożywcze w odpowiedniej temperaturze. Ciągłe działanie sił termodynamicznych oraz substancje, z którymi styczność ma wymiennik, powoduje stopniowe zużywanie się jego powierzchni oraz uszczelek. W zależności od czasu oraz warunków eksploatacji, naprawa płytowego wymiennika ciepła może stać się co kilkuletnią, lub coroczną rutyną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *